Geoblog.pl    majtrip    Podróże    Maroko 2009 - czyli All intruziw. Autostopem za krowke...    z widokiem na Mont Blanc

z widokiem na Mont Blanc

Szwajcaria
Szwajcaria, Vallorbe

Robert i Christiane postanowili zrobic nam w weekend tourne po okolicy.
A wiec zabrali nas do pieknego punktu widokowego,z ktorego po wdrapaniu sie na wysokosc 1500metrow rozciagal sie fantastyczny widok!
Z jednej strony Alpy -w tym osniezony Mont Blanc- a z drugiej strony 7 okolicznych jezior- w tym genewskie.
Podczas wspinania po drodze napotkalismy...mula i konia, od tak sobie schodzacych ze zbocza, bo wlasciwie czemu by nie. Wydawaly sie przyjazne lecz juz dosc znudzone nieustajacym glaskaniem z kazdej strony.
Na dole natomiast prosze panstwa zagroda z ...lamami.a tak.
W schroniksu napilismy sie czegos o nazwie -przyjmijmy-Monako(tylko jakos pokretniej). Jest to piwo polaczone z sokiem malinowym i lemoniada. Tak na nasze oko. Piwo lozanskie Old Boxer. Bardzo nam to smakowalo:)
I przy tej okazji przeprowadzilismy rozmowe na temat czasow i obyczajow w Szwajcarii.
Polecam zapoznanie sie z watkami:
- stosunki Szwajcarii z Libia
oraz
- Szwajcaria a emigranci z Kosova
Na co najbardziej Szwajcarzy narzekali, to na kiepskie prawo i przepisy, ktore nieraz sa absurdalne. Jak rowniez przewiduja, ze wczesniej czy pozniej- mowili,ze to kwestia nastepnego pokolenia- dolaczy Szwajcaria do EU, bo coraz trudniej utrzymac niezawislosc.
Tyle z faktow i mitow.

Nastepnie udalismy sie do jaskini w Vallorbe.
Tu sie ucieszylam, bo w przybytku takowym jeszcze nie bylam.
Bardzo tam przyjemnie, aczkolwiek bez emocji, bo cala jaskinia jest przystosowana pod ruch turystyczny. Zaden nietoperz nie przelecial i zaden nie powiedzial nic. Zadnego pelgania w kaskach, wszystko kulturalnie po schodkach i co ciekawsze miejsca byly iluminowane.
Stefek nie jest wielkim zwolennikiem jaskin, ale za to na czas zwiedzania dostal wdzianko Roberta-cos pomiedzy krotkim kimonem a marynarka ze stojka , z lnianej materii.
A to ci mialam atrakcyjnego chlopaka.
Koszt takowej wycieczki do groty to 15 fr od osoby. Zostalo nam to zafundowane-merci,merci- w innym przypadku nasz budzet by lezal i kwiczal.

Dzien zakonczyl sie wyborna kolacja przygotowana przez Roberta.
I tu pompony z glow- zeby przygotowac posilek dla 8 osob i podac go cieplym i pysznym.
Taki sie szwajcarzymy.

Zasoby: 344 wpisy344 925 komentarzy925 2909 zdjęć2909 0 plików multimedialnych0